Misy olejowe – dokumentacja i specyfikacje techniczne.
1.Wprowadzenie
Instrukcje i regulacje prawne nakładają na obiekty i instalacje wymóg, aby projektowane były one w sposób uniemożliwiający wycieki substancji będących zagrożeniem dla środowiska.
Do substancji takich należy między innymi olej transformatorowy. Dlatego też transformatory instalowane w stacjach czy komorach transformatorowych, które nie posiadają własnych, szczelnych wanien w fundamentach, powinny być doposażone w misy olejowe wyłapujące ewentualne wycieki.
Firma LAHMEYER we współpracy z certyfikowanymi partnerami zaprojektowała do tego celu szereg rozwiązań dla takich mis. Misy te spełniają wszelkie wymagania dotyczące ochrony środowiska, zwłaszcza jeśli chodzi o glebę i wody powierzchniowe.
Misy olejowe oferowane przez SGB
- są olejoszczelne
- są odporne na fizyko-chemiczne działanie oleju transformatorowego
- są wykonane ze stali S235JR o grubości 4mm
- dzięki cynkowaniu ogniowemu są odporne na korozję
- są testowane pod względem poprawności konstrukcji i szczelności
- są pewne pod względem jakości spawania
- są wyposażone w cynkowane ogniowo szyny pod transformator
2.Rodzaje
Nasze misy olejowe produkowane są w trzech wariantach
a) Typ TOA-G – wykonanie zamknięte
b) Typ TOA-OL – wykonanie z odejmowaną dłuższą ścianką
c) Typ TOA-OS – wykonanie z odejmowaną krótszą ścianką
Każde z powyższych rozwiązań może być wykonane w różnych wielkościach w zależności od mocy transformatora. Każde z nich dostarczane jest z cynkowanymi ogniowo szynami, które mogą być dowolnie pozycjonowane.
Wymiary szyn pokazane są na poniższym rysunku.
Długość szyn dobierana jest do rozmiaru misy.
3.Wybór wariantu i specyfikacja techniczna.
Jeśli wymaganej wielkości misy nie ma pośród rozwiązań standardowych, możliwe jest wykonanie specjalne (pod konkretny transformator). Chętnie dostarczymy w takim przypadku niezobowiązującą ofertę.
Uwagi odnośnie wszystkich wariantów:
- podane masy dotyczą pustych mis wraz z szynami
- podane pojemności mają 10% margines bezpieczeństwa bez uwzględnienia ilości oleju w konkretnym transformatorze
3.1 Model TOA-G (G03-G04)
Wykonanie:
Cynkowana ogniowo misa typu TOA-G wykonana jest z na stałe przyspawanymi ściankami bocznymi. Również cynkowane ogniowo szyny wykonane są z ceownika i zwymiarowane pod układ poprzeczny. Dostarczane są luzem więc istnieje pełna dowolność ustawienia ich pod wymiar osi kół transformatora.
3.2 Model TOA-OL (OL01 – OL05)
Cynkowana ogniowo misa typu TOA-OL ma jedną odejmowaną ściankę na długim boku. Ścianka ta jest uszczelniona odporną na olej uszczelką i przykręcana śrubami. Dolna jej krawędź oraz powierzchnie jezdne szyn leżą na wysokości 50 mm nad podłożem. Również cynkowane ogniowo szyny wykonane są z ceownika i zwymiarowane pod układ poprzeczny. Dostarczane są luzem więc istnieje pełna dowolność ustawienia ich pod wymiar osi kół transformatora.
3.3 Model TOA-OS (OS01 – OS05)
Cynkowana ogniowo misa typu TOA-OL ma jedną odejmowaną ściankę na krótkim boku. Ścianka ta jest uszczelniona odporną na olej uszczelką i przykręcana śrubami. Dolna jej krawędź oraz powierzchnie jezdne szyn leżą na wysokości 50 mm nad podłożem. Również cynkowane ogniowo szyny wykonane są z ceownika i zwymiarowane pod układ wzdłużny. Dostarczane są luzem więc istnieje pełna dowolność ustawienia ich pod wymiar osi kół transformatora.
4. Wskazówki montażowe.
4.1 Podnoszenie misy
Misy olejowe mogą być podnoszone i transportowane jedynie w przypadku, gdy nie ma w nich transformatora. Liny nośne mocuje się do śrub zakończonych uchwytami.
4.2 Ustawienie transformatora w misie.
1. Poluzować śruby dociskające odejmowaną ściankę i wysunąć ją do góry TOA-OL lub -OS).
Ustawić szyny pod rozmiar osi kół transformatora.
2.Unieść transformator i wsunąć misę pod niego.
3. Ostrożnie ustawić transformator na szynach. W modelach TOA-OL i -OS wsunąć od góry
odejmowaną ściankę uważając, aby nie uszkodzić uszczelki. Ściankę dokręcić momentem 15 Nm.
Śruby muszą być tak dobrane, aby gwarantowały odpowiedni docisk uszczelki.
5. Wskazówki co do postępowania z misami olejowymi.
Celem uniknięcia powstawania na powierzchniach mis białej rdzy, nie należy ich składować na wolnym powietrzu. W przypadku mis będących w użyciu należy je zabezpieczyć przed opadami atmosferycznymi (zadaszenie). Uniknie się w ten sposób zbierania się w misie wód opadowych oraz tworzenia się śniedzi.
Wszystkie te środki służą w pierwszym rzędzie ochronie wód gruntowych przed skażeniem olejem.
Wszystkie misy olejowe oferowane przez SGB zostały przebadane na szczelność przez niezależną jednostkę certyfikującą DEKRA, a ich niezawodność została potwierdzona stosownym certyfikatem.